Vizija i misija knjižnice

Vizija i misija knjižnice

10 prosinca, 2022

Općenito

Narodna knjižnica i čitaonica Lipovljani djeluje kao neprofitna javna organizacija s ciljem prikupljanja, obrade, čuvanja i davanja na korištenje knjižne i neknjižne građe u svrhu informiranja svojih postojećih i potencijalnih korisnika na području Općine Lipovljani. S obzirom na to da je osnivač Narodne knjižnice i čitaonice Lipovljani lokalna samouprava Općine Lipovljani samim time Općina je glavni izvor financiranja Knjižnice. Prema Zakonu o knjižnicama, kao informacijska i kulturna ustanova knjižnica je namijenjena stanovništvu općine bez obzira na dob, spol, vjersku, nacionalnu i inu pripadnost. Sukladno tome, knjižnica kontinuirano radi na promicanju i razvoju pismenosti, odgoja i obrazovanja, kulture i znanosti te na očuvanju književnog, umjetničkog i znanstvenog stvaralaštva na području Općine Lipovljani.


Vizija

Vizija knjižnice je informirati, educirati, poticati i povezivati, podržavati kulturni, društveni i ekonomski razvoj naše zajednice, pružati usluge, osiguravati pravo na čitanje i slobodan pristup znanju, biti uvažavan i poželjan partner, poznat po izvrsnosti usluga, brižno njegovanim odnosima i zaštiti interesa naših korisnika, našeg osnivača i naših suradnika.


Misija

Misija Narodne knjižnice i čitaonice Lipovljani je javnim radom i djelovanjem nastaviti tradiciju podržavanja multikulturalnog identiteta zajednice i osobnog razvoja pojedinca, preuzimanjem odgovornosti za informiranje pojedinca, osiguravanjem građe na različitim medijima s ciljem poboljšanja kvalitete slobodnog vremena korisnika.


Knjižnica kao jedna od najtradicionalnijih ustanova kulture ako zaista želi biti učinkovita u suvremenom društvu mora iznalaziti nove oblike djelovanja i mora poticati nove tipove samih kulturnih proizvoda. To podrazumijeva nove sadržaje rada ustanove, nove metode rada i pristupa u radu s korisnicima, nove tipove usluga te uporabu različitih medija u izvođenju programa. U tom smjeru, knjižnica treba inzistirati na cjeloživotnom obrazovanju i stalnom stručnom usavršavanju svojih djelatnika. Jedino kao takva će biti u mogućnosti pratiti promjene suvremenog društva,  medija i pismenosti i u najvećem omjeru koristiti svojoj zajednici.


Povijest knjižnice

Osnivanjem Československe Besede 1923. godine osniva se i knjižnica s knjigama na češkom i slovačkom jeziku. Neposredno nakon toga osniva se kulturno umjetničko društvo „LIPA“ koje okuplja pripadnike svih nacionalnosti, bave se kulturnim radom te osnivaju knjižnicu na hrvatskom jeziku s oko 1200 svezaka knjiga. Krajem 50-tih godina gasi se rad knjižnice.


Narodno sveučilište Novska na inicijativu direktora Josipa Martinovića 1972. godine osniva knjižnični ogranak u Lipovljanima s početnim fondom od 680 knjiga, međutim u neadekvatnom prostoru. Knjižnica je radila svaki dan poslijepodne.

Godine 1981. knjižnica seli u prostor u prizemlju Društvenog doma u Lipovljanima.


Osnivanjem Općine Lipovljani broj knjiga u knjižnici raste. Osim knjiga na hrvatskom u knjižnici su zastupljene knjige na češkom, slovačkom, ukrajinskom i talijanskom jeziku. Knjižnica se nalazi u sastavu Gradske knjižnice i čitaonice „Ante Jagar“ Novska.


Od 2006. godine uz sufinanciranje Ministarstva kulture započeo je rad na projektu izgradnje novog prostora u samom centru mjesta.

Nakon gotovo 10 godina dana 19. ožujka 2015. svečano je otvoren novi prostor Narodne knjižnice i čitaonice Lipovljani, veličine 180 m² na adresi Trg hrvatskih branitelja 14.

Skip to content